Haberler > Yaşam > 13 Aralık Evde Bakım Maaşı Yattı Mı? 13 Aralık 2022 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi GÜNCEL

13 Aralık Evde Bakım Maaşı Yattı Mı? 13 Aralık 2022 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi GÜNCEL

12 Aralık 2022 Pazartesi 23:01 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2022 Salı 21:36

Aralık ayı evde bakım maaşı yatan iller listesi açıklandı. 13 Aralık 2022 itibariyle hangi illerde Evde Bakım Maaşları yattı? Evde bakım maaşı ne demek, kimler evde bakım maaşından yararlanabilir? Evde bakım aylığını hangi bankadan çekebilirsiniz?, 13 Aralık evde bakım maaşı yatan iller... Evde bakım aylığına ilişkin tüm detaylar haberimizde

Aralık ayı evde bakım maaşı ne zaman yatacak? 

2022 Aralık evde bakım maaşı ne zaman yatar? Kasım ayında evde bakım maaşı alacak vatandaşlar hesaplara ödemelerin ne zaman yatacağını sorguluyor. Ödemeler her ay farklı tarihlerde yapılıyor.

ARALIK AYI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

2022 Aralık ayı evde bakım maaşları hesaplara yatmaya başladı..

13 ARALIK 2022 EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım maaşını her ayın 15'i ile 31'ü arasında hesaplara yatıyor.

Evde bakım maaşının yapıldığı iller henüz netleşmedi. Maaş hakkı olanlar e-Devlet üzerinden evde bakım maaşının hesabına yatıp yatmadığını sorgulayabiliyor.

 

1- Çanakkale2- Afyonkarahisar3- Antalya
4- Ordu 5- Tokat 6- Karaman 
7- Osmaniye 8- Kilis 9- Ankara 
10- Sivas 11- Mersin 12- İstanbul 
13- Siirt 14- Niğde 15- Zonguldak 
16- Yalova 17- Denizli 18- Sinop 
19- Şanlıurfa 20- Kahramanmaraş 21- Bilecik 
22- Samsun 23- Konya 24- Rize 
25- Manisa  26- Sakarya  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI

 

Evde bakım parası yatan iller sorgulama

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşılabiliyor.

SMS ile evde bakım parası sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor.

EVDE BAKIM PARASI ŞARTLARI

Bu yardımdan yararlanmak için de en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Sağlık kurulu raporunda mutlaka ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması gerekiyor. Yüzde 50’den daha düşük engelli olanlara ise evde bakım maaşı ödenmiyor. Bu yardımdan hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olan kişiler yararlanabiliyor.

Bu konuda son yapılan değişikliklerle de üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Yine yapılan değişiklikle engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için engelli sağlık raporunda ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını evde bakım yardımından faydalanabilir. 18 yaşının üstündekiler içinse, raporda ‘tam bağımlı’ ifadesi yer alıyorsa, yine engelli yakını yardım alabiliyor.